- kapsulový šatník
- prvý krok ku kapsulovému šatníku
- druhý krok ku kapsulovému šatníku
- tretí krok ku kapsulovému šatníku
Pravdepodobne ste už zaregistrovali pojem kapsulový šatník, v posledných mesiacoch (asi už aj rokoch) ho zvesela používajú nielen stylisti a blogeri, ale najmä firmy, a nie všetky majú teda čistý úmysel. Takmer každý má jediný účel, a to je namotivovať vás k produktivite, ktorá vedie k tomu, aby ste míňali ďalšie peniaze a nakupovali nové veci. Lebo veď v poslednom článku ktorý na vás niekde vyskočil ste čítali, že základom dobrého kapsulového šatníka je “must have” – biela košeľa, dobre padnúce rifle (večný problém takmer každej ženy) a nejaké super nadčasové sako. A vy nič z toho nemáte! Alebo ak hej, tak to nesedí do farebnej schémy, ktorú vám v článku odporúčali, alebo ak to aj máte je to už dávno mimo trendov. Navyše, toľko koláži a odporúčaní nájdete, že vás to možno aj odradí. Ale hlavné je, že aj ak sa zariadite podľa nejakej už urobenej schémy, nikdy nedosiahnete čo je cieľom- zredukovať oblečenie ktoré už vlastníte tak, aby ste ho dokázali kombinovať medzi sebou (s minimum nákupov nového) a tak, aby vás to bavilo a vystihovalo. Ak podceníte to, čo ja považujem za najdôležitejšie, strávite hodiny nad niečim čo v konečnom dôsledku nebude mať žiaden pozitívny dopad.
Najprv si vysvetlíme, kedy a ako vznikli kapsulové šatníky:
Pojem „kapsulový šatník“ vnikol v 70. rokoch minulého storočia ako odpoveď na potrebu optimalizovať šatník žien pracujúcich v biznis sfére, dá sa povedať, že ho založila Susie Faux, majiteľka butiku, ktorá navrhla zopár nadčasových modelov. Podľa nej stačili ženám na biznis pozíciach dva páry topánok a dve kabelky. Spopularizovala ho Donna Karan vo svojej kolekcii „7 easy pieces“. Celá kolekcia bola navrhnutá tak, aby obsahovala najzákladnejšie nadčasové kúsky. Tie zaručili rôzne kombinácie a v neposlednom rade komplexný štýl majiteľky, ktorý mnohým ženám chýbal. V poslednom čase sa kapsulový šatník dostáva do povedomia znova – tento krát ako spôsob, ktorým vieme spomaliť ničenie našej Zeme.
A ako je to teraz?
V podstate sa toho veľa nezmenilo, len v realite sa prišlo na to, že 7 kúskov je naozaj veľmi málo. Doba sa zrýchlila, a ženy začali pracovať oveľa viac a na rôznejších pozíciach ako kedykoľvek predtým. Ešte do nedávna značky vyrábali dve kolekcie ročne, momentálne sú značky, ktoré prichádzajú na trh s novými „mini“ kolekciami každý týždeň. Dopyt narástol a z oblečenia sa stala komodita ktorú môže mať každý. Ročne sa vo svete vyprodukuje približne 80 miliárd kusov oblečenia, predá sa z toho približne 75% a zbytok končí na skládkach, vo spaľovniach, v našom ovzduší. Predpokladá sa, že sa do roku 2030 zvýši predaj oblečenia o viac ako 60%, čo je alarmujúce číslo, keď si uvedomíme, že už teraz je všetkého viac ako dosť.
Dnes sa už väčšina značiek zapojila do udržateľnejšieho spôsobu výroby alebo distribúcie, ak si chcete pozrieť ako je na tom vaša obľúbená značka, klik na www.rankabrand.com alebo si stiahni appku https://goodonyou.eco/.
Veľa značiek však túto situáciu zneužíva, často tvrdia že robia dôležité kroky, ale pravdou je, že sa len vezú na eko vlne, ktorá je teraz in. Pojem kapsulový šatník tak veľa krát vidíte v úplne inom kontexte, a v podstate ak sa aj s dobrým úmyslom doň pustíte, nebudete vedieť ako presne, a dopadne to tak, ako si značky želajú. S dobrým úmyslom vyhádžete celý šatník, a nakúpite nový, a keďže vám pravdepodobne nebude fungovať, budete kupovať ďalej, v rovnakej alebo podobnej miere ako predtým.
Časom sa teda kapsulový šatník prispôsoboval, a transformoval a dnes by sa dal zadefinovať asi takto:
Fungujúci kapsulový šatník by mal pozostávať z približne 40 kusov oblečenia, ktoré sa dajú medzi sebou ľahko kombinovať. Neráta sa doň príležitostné alebo športové oblečenie, ani spodná bielizeň.
Výsledkom by mal byť šatník vyskladaný na mieru, premyslený tak, aby ste dopredu poznali kombinácie a jeho možnosti. Aby ste každú jednu vec obliekali s láskou a čo najdlhšie, bez ďalšieho nakupovania. Snažím sa odovzdať klientom presvedčenie, že potrebujeme menej vecí, no o to kvalitnejších. Ale v prvom rade, pokiaľ nebudú vyskladané presne pre daného človeka, nebudú fungovať tak, ako majú. Kapsula vyskladaná na základe trendov alebo farebných či počtových schém bude nefunkčná, pretože vás nebude baviť, a tak začnete nakupovať znova a viac.
Takto by mohla vyzerať kapsula, ktorá bude funkčná, pretože bola vyskladaná pre konkrétneho človeka, s poznaním jeho osobnosti:
Vidíte čo tým chcem povedať? Nepúšťajte sa do toho, pokiaľ nemáte jasné, čo vás na oblečení baví a čo vás vystihuje. Ako to zistíte sa dočítate v druhom článku (link naň je na konci tohto článku).
Zhrnutie rôznych dôvodov, prečo skúsiť prejsť na kapsulu, alebo prečo nakupovať menej:
EKOLOGICKÝ DOPAD A ETICKÝ POSTOJ
- priemerný počet kusov topov ( tričká, svetre, mikiny, blúzky) v šatníku je cca 150 kusov na osobu ( ženu)
- Na jedno tričko sa pri výrobe minie 2500-2900 litrov vody. To je pitný režim človeka na 3 a pol roka. V šatníku má teda každý človek v tričkách približne 400 000 litrov vody. To je pitný režim na 500 rokov pre jedného človeka.
- v EÚ sa ročne vyhodí 6 miliónov ton oblečenia.
- podmienky, v akých sa oblečenie fast fashion reťazcov vyrába, zasahujú do zdravia nielen tých ľudí, ktorí ho vyrábajú, ale aj všetkých ostatných
EKONOMICKÝ DOPAD
- premyslené nakupovanie – viete, čo presne potrebujete aby bol kapsulový šatník kompletný, náklady na oblečenie klesnú kľudne aj o viac polovicu
- značné ušetrenie – ak chcete niečo kúpiť, položte si otázku : “potrebujem túto konkrétnu vec do šatníka?”, “kúpil by som si to, aj keby to stálo 3x toľko?”
ĽAHŠÍ ŽIVOT
- menší a prehľadný šatník
- kombinácie budete poznať dopredu
AKO SI TEDA ZOSTAVIŤ KAPSULOVÝ ŠATNÍK?
- poznať sám seba
Znamená byť si vedomý a pridŕžať sa svojho ja, a konať podľa neho.
- poznať svoj štýl
V súlade so svojim ja, alebo hľadaním ho, nájsť štýl, ktorý ma charakterizuje.
- objektívne hodnotenie
Zhodnotenie objektívnych skutočností, ktoré sú podstatné pri vyskladávaní šatníka- typ zamestnania, či sa presúvam autom, bicyklom, pešo a koľko, a uvedomenie si svojich záľub a toho, ako budem tráviť voľný čas. Napríklad ak ste študent/zamestnanec alebo matka/živnostník budete potrebovať pokryť obe tieto veci, ak ste len zamestnanec, treba zhodnotiť na akom poste ste a na akom chcete byť o rok. Všetko sa to odrazí na vašom šatníku a na počte vecí ktoré vám bude treba.
-Tak ako je uvedené v úvode článku, do kapsule sa nezarátava príležitostné oblečenie, čiže ak chodíte na turistiku, alebo sa idete ženiť, toto ide mimo kapsulu. Víno s kamošmi na terase raz za 10 dní nie je ale príležitostné.
- ekonomické hodnotenie
Zhodnotenie finančnej situácie, a toho, koľko peňazí môžete naraz minúť.
AKO SI ZOSTAVIŤ KAPSULOVÝ ŠATNÍK ?
Kapsulu si skladáme podľa ročných období, mne celkom funguje model dvoch kapsúl, jedna je trištvrteročná – obsahuje takmer všetko okrem kabátov, teplých búnd a zimných doplnkov a sú v nej aj letné veci a druhá štvrťročná – zimná, ktorá obsahuje zimné kabáty, bundy, topánky a doplnky.
Zjednodušené kroky ako sa na kapsulu v praxi:
- pripraviť si moodboard, a zoznam obchodov
- dať na hromadu všetko vaše oblečenie
- vybrať pár kúskov, ktoré máte najradšej
- do týchto pár kúskov postupne podopĺňať zbytok
O príprave moodboardu som napísala ďalší článok, pretože tento krok je veľmi dôležitý.
Prvým krokom ak máte prípravy hotové, je vybrať všetko, naozaj úplne všetko, zo skríň a škatúľ, ale aj rôzne odložené a poskrývané oblečenie a dať ho na jednu kopu. Uvidíte, že bude obrovská!
Ďalším krokom je triedenie. Vo väčšine prípadov sa dočítate, že treba vyhodiť to, čo ste nemali na sebe posledných šesť mesiacov. Ja by som povolila spraviť výnimku pri veci, ktorú ste si kúpili a opakovane sa k nej vraciate, chcete si ju obliecť, ale neviete alebo naozaj nemáte s čím. Ak si ju skutočne chcete nechať, bude sa musieť stať jedným zo základných pilierov vášho šatníka. Tých by ste mali mať len pár, pokojne to môžu byť veci, ktoré by sme zaradili do kategórie „výraznejšie”. Dôležité je, aby ste ich mali naozaj radi a znova sa k nim vracali. K takýmto veciam si budete dostavovať zvyšok šatníka. Počas celého procesu sa opakovane vracajte na začiatok, prikladajte veci k sebe, a hlavne, všetky kombinácie musíte mať vyskúšané na sebe. Následne prichádzajú na rad nákupy, kde musíte mať už dopredu jasné, čo a u koho budete nakupovať. Aby ste skrátili proces a nezamotali sa do príliš dlhého obdobia nákupov.
Nakoniec vás čaká nafotenie všetkých vecí ktoré máte, a vyskladanie vášho vlastného moodboardu, ktorý si potom vytlačíte a nalepíte do skrine.
Jednotlivé kapitoly ako presnejšie postupovať som rozpísala do ďalších článkov, nájdete ich tu:
REKAPITULÁCIA:
- PRIPRAV SI MOODBOARD
- VŠETKO VYTRIEDIŤ
- VYBRAŤ TOP KÚSKY
- NÁKUPY
- STYLINGY NAFOŤ A DAJ SI NA VIDITEĽNÉ MIESTO
- UŽÍVAJ A OPATRUJ
Veci, ktoré ste vyradili trieďte s rozumom, je veľa možností ako to spraviť! (pripravujem článok KAM S VYTRIEDENÝM OBLEČENÍM)
1 thought on “kapsulový šatník”